shop-cart

Now Reading: Poligon doświadczalny czyli Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” w Rąbce

Poligon doświadczalny czyli Muzeum

Poligon doświadczalny czyli Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” w Rąbce


Pozostałości po hitlerowskim poligonie rakietowym z 1940 r. możemy znaleźć w Rąbce, a konkretnie w Muzeum „Wyrzutnia Rakiet”. Miejsce to pełniło funkcję poligonu doświadczalnego. Dokładnie w tym miejscu niemieccy technologowie i naukowcy testowali balistyczne rakiety „Rheinbote” co tłumaczy się „Posłaniec Renu”, a także przeciwlotnicze „Rheintochter” co należałoby przetłumaczyć jako „Córy Renu”. Muzeum napotkamy idąc drogą z Łeby do Czołpina.  Muzeum to jest niemałą gratką dla militarnych zapaleńców.

Zapewne plaża dla większości turystów (w szczególności tych z południa naszego kraju) jest największą i wystarczającą atrakcją podczas wakacji nad morzem. Mimo to warto pokusić się, by zobaczyć choć odrobinę więcej. Ileż przecież można ścierać się z ulotkarzami i „naganiaczami” (przeważnie w Łebie, a nie koniecznie w Osetniku 🙂 )? Dlatego też będąc w Sasinie na prawdę warto zobaczyć muzeum w Rąbce.

O wystawę militarną możemy zahaczyć idąc szlakiem ruchomych wydm. Wszystko to znajdziemy w Słowińskim Parku Narodowym, więc zamiast jednej atrakcji możemy sprawić sobie ich kilka.

Źródło wikipedia.pl

Jak można tam dotrzeć? Pierwsza myśl – i jak najbardziej słuszna – to własny samochód. Trzeba się tylko liczyć z dodatkowymi opłatami za parking oraz odcinkiem trzech kilometrów, który trzeba będzie przejść pieszo. Własnym autem nie dojedziemy do samego muzeum ze względu na ochronę jedynej w Polsce pustyni z wydmami, a także ze względu na dbałość o czyste powietrze tamtejszych okolic. Można przejechać się meleksem albo przepłynąć drogę statkiem i potraktować samą podróż jako dodatkową atrakcję.  Całą drogę można także pokonać pieszo, zachwycając się lasem oraz okoliczną florą, korzystając z czystego powietrza, oddychać pełną piersią!

Tuż przy wejściu do Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” zauważyć możemy zakratowane zabudowania obiektu, co od razu wprowadza nas w wojskowy nastrój.  Idąc dalej w głąb miniemy wystawę fotografii z tamtego okresu, liczne dokumenty oraz mocno zniszczone już plany obozu. Możemy doświadczyć życia wewnątrz bunkru, obejrzeć sprzęt wojenny, części rakiet, a także broń czy pojazdy służbowe.

Na zewnątrz turyści na długo zatrzymują się przy replikach konkretnych modeli rakiet. Do użytku turystycznego zostały udostępnione przez pracowników muzeum wszelkie pojazdy wojenne, na których to zarówno dzieci jak i dorośli mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Źródło wikipedia.pl

With

380

Views


Written by

Beata Latarska

Show Conversation (0)

Bookmark this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 People Replies to “Poligon doświadczalny czyli Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” w Rąbce”