shop-cart

Now Reading: Wrota Słowińskiego Parku Narodowego

Wrota Słowińskiego Parku Narodowego

Wrota Słowińskiego Parku Narodowego


Rowy (kaszb. Rowë) to wieś znajdująca się niedaleko Łeby, konkretnie w gminie Ustka, na Wybrzeżu Słowińskim.  Po zachodniej stronie wybrzeża ujrzymy jezioro Gardno, tuż przy ujściu rzeki Łupawy. Dawniej mieściła się tutaj osada rybacka, a pozostałością tych czasów jest dzisiejszy port rybacki. Miniona osada to obecnie malutka wioska, która liczy zaledwie  400 osób. Sukces turystyczny z pewnością zawdzięcza swojemu atrakcyjnemu położeniu między Łebą a Ustką. Rowy otacza ze wszystkich stron sosnowy las, a nad morzem znajdziemy wyznaczone dwa kąpieliska – “Rowy Zachód” i “Rowy Wschód”.  Co ciekawe, raz do roku organizowany jest tutaj bieg “Szlakiem Zwiniętych Torów”, a jego trasa liczy 10 mil.

Ciekawostki historyczne

Pierwsze zapiski dotyczące Rowów datuje się na 1282 r. Znajdziemy je w archiwach biskupstwa kołobrzeskiego, które zostało założone w 1000 r. przez Bolesława Chrobrego. Archeologowie dopatrzyli się w swoich badaniach, że wieś mogła być zamieszkiwana już w czasach prehistorycznych. Interesujący jest fakt, że w Rowach bierze swój początek ród hrabiów Yorck von Wartenburg, rodziny feldmarszałka pruskiego z okresu wojen napoleońskich.  Rowy w swej historii mają również akcent sportowy, bowiem  w 2000 r. odbyły się tutaj mistrzostwa świata seniorów w szachach. W kategorii męskiej zwycięzcą został  Rosjanin Oleg Czernikow, a kobiecej, Rosjanka – Jelena Fatalibekowa.

Jeśli chodzi o opis terenu, to jest to charakterystyczna przestrzeń nadmorska. Przechodząc brzegiem zauważamy, że stopniowo się on obniża. Tworzą się w ten sposób piaszczyste wydmy. Symetrycznie do nich usytuowany jest sosnowy las. Dla fanów kuchni nadmorskiej znaczący może być fakt, że w Rowach ma swoje ujście rzeka Łupawa. W niej to żyje wiele gatunków ryb łososiowatych, takich jak łosoś czy troć wędrowna. Z jeziora Gardno, którego powierzchnia wynosi aż 2469 ha zaś głębokość w niektórych miejscach sięga 2,5 m wypływa Łupawa. Gardno jest jeziorem przymorskim, jednym z największych akwenów w tym regionie. Dodatkowo należy wspomnieć, że znajduje się obok jeszcze większego zbiornika słodkowodnego – jeziora Łebsko. Powierzchnia tego jeziora to 7142 ha. Jego długość szacuje się na 16,4 km, szerokość na 7,6 km, a maksymalna głębokość wynosi 6,3 m. Jest to zatem przypadek kryptodepresji, czyli takiego obniżenia terenu jeziora, które znajduje się pod poziomem morza.

Zarówno Gardno jak i Łebsko swoim obszarem, w całości mieszczą się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latem temperatura wody na powierzchni często jest bliska – jak nie identyczna – co przy dnie. Wiatry wiejące tutaj wprawiają w ruch wodę, a ta się miesza, dzięki czemu następuje wymiana wody głębinowej z tą z powierzchni. Wszystko to sprawia, że jeziora te są bogate w tlen.

Wschodnia część plaży – ta po stronie ujścia Łupawy – leży w całej swojej części w Słowińskim Parku Narodowym. Idąc tą plażą w stronę Łeby, Rowy są jedyną miejscowością na tej drodze, a jest to odcinek 40 kilometrów, który w najbardziej upalne dni przypomina gorącą pustynię. Ta część plaży jest jednocześnie rajem dla turystów i wczasowiczów a nawet… nudystów! Spokojnie, mają swoje wydzielone miejsce. Piaszczyste wydmy tworzą krajobraz tego terenu. Całe połacie porośnięte zjawiskowymi, zielonymi trawami robią niebywałe wrażenie – głównie to za sprawą piaskownicy i turzycy – a sam piasek jest śnieżnobiały i miły w dotyku. Ta plaża jest jedną – z niewielu już – dzikich i czystych plaż na polskim wybrzeżu

With

377

Views


Written by

Beata Latarska

Show Conversation (0)

Bookmark this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 People Replies to “Wrota Słowińskiego Parku Narodowego”


More from Teksty Category