shop-cart

Now Reading: Elektrownia i Oko w Gniewinie

Elektrownia i Oko w Gniewinie

Gniewino (kaszb. Gniéwino, niem. Gnewin) to polska, kaszubska wieś w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim,  na starej, niezwykłej trasie kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (dzisiaj jest ona zawieszona).

O Gniewinie zrobiło się głośniej wraz z przyjazdem Hiszpanów. To tutaj w czasie Euro 2012 zamieszkali Casillas, Pique, Iniesta i spółka. Co takiego znaleźli w naszej okolicy? Spokój i ciszę, brak tłumów ciekawskich fanów, piękną okolicę, a może klimat…

Jeżeli zdecydujecie się Państwo zawitać do Gniewina to odległość z naszych apartamentów to około 25 km.

Wśród atrakcji Gniewina warto zwrócić uwagę na kilka niezwykłych miejsc.

Mam tutaj na myśli:

  • Wieżę widokową „Kaszubskie Oko”,
  • Jezioro Żarnowieckie,
  • Wysoczyzna Żarnowiecka.

W tym tekście skupię się na dwóch pierwszych.

 

Jezioro Żarnowieckie (kaszb. Żarnowsczé Jezoro, niem. Zarnowitzer See) to jezioro rynnowe o powierzchni 1431 ha, znajdujące się na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Jego długość wynosi 7,6 km, szerokość zaś 2,6 km. Maksymalna głębokość 19,4 m. Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica. Występuje tutaj kryptodepresja, a więc poziom dna jeziora jest niższy niż poziom morza.

 

Budowano tutaj pierwszą w Polsce elektrownię jądrową jednakże w 1990 roku przerwano budowę. Zamiast niej mamy tutaj największą na polskiej ziemi (a może właściwie wodzie) elektrownię szczytowo-pompową o mocy 716 MW. Elektrownia ta została uruchomiona już w 1982 roku. Istnieją tutaj cztery przystanie jachtowe: w Brzynie, Nadolu, Lubkowie oraz Lubkowie-DPS.

 

Druga ze wspomnianych atrakcji to „Kaszubskie Oko”.  To nic innego jak kompleks turystyczno-rekreacyjny z wieżą widokową. Warto powiedzieć, że wieża ma swojego patrona i jest nim św. Jan Paweł II. Kiedy wejdziemy na jej szczyt, bez trudu możemy dostrzec „Czymanowo„. Jest to zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”.

Dane wieży

  • wysokość wieży z kopcem: 44 m
  • wysokość platformy widokowej: 36 m
  • wysokość wzgórza: 113 m n.p.m.
  • wysokość platformy widokowej: ok. 150 m n.p.m.
  • liczba schodów: 212
  • otwarcie wieży: wrzesień 2006

Z wysokości 44 m można podziwiać piękne widoki, najbliższej, przepięknej, kaszubskiej okolicy.

Oprócz zbiornika głównego Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec” będziemy mogli zobaczyć farmę Elektrowni Wiatrowych, moreny (wzgórza) Jeziora Żarnowieckiego, a także (również już wspominane) pozostałości po budowie elektrowni jądrowej. I nasze piękne Morze Bałtyckie!
To wszystko po pokonaniu tylko 212 schodów, jakieś 36 m w pionie. Leniwi mogą wjechać windą, ale zachęcam do spaceru. Wieżę widokową zwykło się nazywać „źrenicą”. Wejście na źrenicę jest dostępne dla wszystkich bez dodatkowych opłat.

With

376

Views


Written by

Beata Latarska

Show Conversation (0)

Bookmark this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 People Replies to “Elektrownia i Oko w Gniewinie”


More from Teksty Category