shop-cart

Now Reading: 30 metrowa Wydma Łącka

30 metrowa Wydma Łącka

30 metrowa Wydma Łącka


Właściwie na całej długości, między morzem, a jeziorem Łebsko – na mierzei łebskiej – znajduje się wiele atrakcji, które potrafią przyciągnąć uwagę niejednego turysty.  Jedną z nich są z pewnością ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym. Jak one powstają? W gruncie rzeczy wszystko dzieje się za sprawą wiatru. Piasek pod wpływem podmuchów sprawia, że wydmy „wędrują”. Nad naszym polskim morzem obserwujemy, ze przemieszczają się one na wschód, ze średnią prędkością kilu metrów rocznie co w efekcie sprawia, że zasypują pobliskie lasy, które spotykają na swojej drodze. Z tego samego powodu pobliskie jezioro Łebsko jest zasypywane przez okoliczny – liczący nawet 500 hektarów – największy na tym terenie obszar wydmowy, który to stale się powiększa.

Wiatr pędzi piasek bardzo blisko różnych powierzchni bądź wlecze go i zatrzymuje się za przeszkodami takimi jak zarośla czy głazy – tak właśnie powstaje wydma.

Wydma Łącka – jej wysokość szacuje się na około 30 metrów i jest ona udostępniona dla turystów. Z jej szczytu możemy zachwycać się pięknem pustynnego krajobrazu, ogromem jeziora Łebsko, a także zjawiskowym błękitem Bałtyku. Idąc dalej nie sposób nie zauważyć Muzeum „Wyrzutnia Rakiet”. Obiekt ten znajduje się na niemieckim poligonie gdzie testowano rakiety bojowe w czasie II Wojny Światowej.

Okolica

Droga do wydmy Łąckiej prowadzi z Łeby do miejscowości Rąbka. Można w tym celu wykorzystać prywatny transport albo przejechać się meleksem. Cena takiej taksówki to: Łeba – Rąbka, 7 złotych za bilet normalny (5 złotych ulgowy). Trzeba jeszcze dodać, że jeśli zdecydujemy się na własny samochód będziemy musieli zapłacić za parking – około 5 zł za godzinę postoju. Kiedy będziemy już w Rąbce możemy – nieodpłatnie – wejść na wieżę widokową nad jeziorem Łebsko i zobaczyć jeszcze Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego – jest to filia tego muzeum. W muzeum będziemy mogli zobaczyć różne ekspozycje. Na największe zainteresowanie zasługuje ta z ekspozycją geomorfologiczną zatytułowaną „Wydmy”. Przedstawia ona specyficzne środowisko Mierzei Łebskiej oraz okoliczną faunę i florę, a także będziemy wiedzieć wszystko o procesach związanych z powstawaniem wydm. Jeżeli zdecydujemy się na wejście do parku będzie nas to kosztować 6 złotych za bilet normalny, a 3 złote za bilet ulgowy. Wiedzę, którą zdobyliśmy w muzeum możemy teraz wykorzystać w praktyce. Będziemy mieć do przejścia około 6 kilometrów do ruchomych wydm. Leniwi mogą pokonać ten odcinek meleksem ale będzie to kosztować około 15 złotych w jedną stronę. Ewentualnie można jeszcze spróbować swoich sił na wodzie i przepłynąć statkiem po jeziorze Łebsko. Statek dopłynie do wyrzutni rakiet, a dalej będziemy musieli przejść około 2 kilometrów pieszo. Koszt transportu statkiem to około 14 złotych.

Dla bardziej zaprawionych w boju jest do dyspozycji jeszcze 18 kilometrowa przechadzka drogą zielonego szlaku. Prowadzi on z ulicy Turystycznej ze Starej Łeby do Wydmy Łąckiej brzegiem morza, a później z powrotem lasem.

With

488

Views


Written by

Beata Latarska

Show Conversation (0)

Bookmark this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 People Replies to “30 metrowa Wydma Łącka”


More from Teksty Category